051 205 790

info@barvezivljenja.si

Pri cerkvi 5, 4201 Zgornja Besnica

Kljub vsemu življenju reči DA: Viktor E. Frankl in Iskanje smisla

Deli prispevek

Knjiga “Kljub vsemu življenju reči Da” (Man’s Search for Meaning) avstrijskega nevrologa, psihiatra in preživelega holokavsta Viktorja Frankla je ena izmed najbolj vplivnih knjig 20. stoletja. V tej knjigi Frankl predstavlja svojo filozofijo in terapevtsko metodo, znano kot logoterapija, ki temelji na iskanju smisla v življenju. Njegova dela so mnogim ljudem pomagala najti moč in namen v najtežjih trenutkih.

Kdo je bil Viktor E. Frankl?

Viktor Frankl se je rodil leta 1905 na Dunaju. Bil je študent Sigmunda Freuda in Alfreda Adlerja, vendar je kasneje razvil svojo lastno psihoterapevtsko metodo. Med drugo svetovno vojno je bil Frankl deportiran v različna koncentracijska taborišča, vključno z Auschwitzom. Njegove izkušnje v taboriščih so močno vplivale na njegovo delo in osebno filozofijo.

Povzetek iz knjige

“Kljub vsemu življenju reči Da” je razdeljena na dva glavna dela. V prvem delu Frankl opisuje svoje grozljive izkušnje v koncentracijskih taboriščih in psihološke mehanizme preživetja. Poudarja pomen ohranjanja notranjega življenja, kljub zunanjim okoliščinam, in iskanja smisla tudi v najbolj brezupnih situacijah.
V drugem delu knjige Frankl predstavlja osnove logoterapije. Ta terapevtski pristop temelji na prepričanju, da je iskanje smisla v življenju primarna motivacijska sila v človeku. Frankl trdi, da lahko ljudje najdejo smisel skozi delo, ljubezen in trpljenje. Njegovo znano spoznanje je: “Tistega, ki ve, zakaj živi, skoraj vsako kako ne bo zmedlo.”

Ključna ideja logoterapije

  1. Svoboda izbire: Frankl verjame, da imajo ljudje kljub okoliščinam vedno možnost izbrati svoj odziv. Tudi v najtežjih situacijah lahko izberejo, kako se bodo nanje odzvali in kako bodo oblikovali svoj odnos do dogodkov.
  2. Iskanje smisla: Smisel življenja je individualen in edinstven za vsakega človeka. Frankl trdi, da ljudje lahko najdejo smisel skozi ustvarjalno delo, ljubeče odnose in pogumno soočanje s trpljenjem.
  3. Trpljenje kot priložnost: Frankl ne zanika trpljenja, ampak ga vidi kot priložnost za osebno rast. Po njegovem mnenju lahko trpljenje, če ga sprejmemo in osmislimo, prinese globoko osebno transformacijo.
  4. Transcendenca: Frankl poudarja, da smisel življenja presega posameznika samega. Smisel lahko najdemo v služenju nečemu večjemu od sebe, bodisi skozi delo, družinske vezi ali duhovne vrednote.

Vpliv in pomen knjige

“Kljub vsemu življenju reči Da” je knjiga, ki je navdihnila milijone ljudi po vsem svetu. Njeno sporočilo je univerzalno: ne glede na okoliščine lahko najdemo smisel in namen v življenju. Franklova dela so vplivala na številne terapevte, filozofe in posameznike, ki iščejo globlje razumevanje človeškega obstoja.

Zaključek

Knjiga Viktorja Frankla “Kljub vsemu življenju reči Da” je dragocen vir za vsakogar, ki se sooča s težkimi življenjskimi izzivi. Frankl nas uči, da je mogoče najti smisel in upanje tudi v najtemnejših časih. Njegova sporočila o svobodi izbire, iskanju smisla in vrednosti trpljenja so še vedno izjemno relevantna in navdihujoča za sodobni svet.

Zaupanje: Temelj medosebnih odnosov in uspeha

Zaupanje je ena najpomembnejših vrednot, ki oblikuje naše odnose...

Logoterapija – sprememba stališča

Logoterapija, ki jo je razvil Viktor Frankl, temelji na...

Kako lahko osebna rast vpliva na naše duševno zdravje

Osebna rast ima pomemben vpliv na naše duševno zdravje,...

Reševanje konfliktov v partnerskem odnosu

Konflikti so naravni del vsakodnevnega življenja in partnerskih odnosov....