051 205 790

info@barvezivljenja.si

Pri cerkvi 5, 4201 Zgornja Besnica

Komunikacija skozi prizmo logoterapije

Deli prispevek

Komunikacija je temelj medčloveških odnosov. Je most, ki povezuje posameznike in omogoča izmenjavo misli, čustev ter vrednot. V partnerskih, družinskih in družbenih odnosih je učinkovita komunikacija ključna za harmonično sobivanje. Ko se k tej temi približamo z logoterapevtskega vidika, dobimo globlji vpogled v pomen besed, poslušanja in medsebojnega razumevanja.

Logoterapija in iskanje smisla v komunikaciji

Logoterapija, ki jo je zasnoval Viktor E. Frankl, temelji na predpostavki, da je človekova osnovna motivacija iskanje smisla. To iskanje ne vključuje le posameznikovega notranjega sveta, temveč se razteza tudi na odnose z drugimi. Komunikacija je ena ključnih poti, skozi katero posameznik izraža in uresničuje svoj smisel, hkrati pa prepoznava smisel v drugih.

V kontekstu odnosov komunikacija ne služi zgolj prenašanju informacij, temveč predstavlja sredstvo za vzpostavljanje globokih povezav. Preko besed, neverbalnih signalov in iskrenega poslušanja lahko izrazimo spoštovanje, razumevanje in empatijo. V logoterapevtskem smislu pa prav v tem prepoznamo bistvo človekovega odnosa do sočloveka: iskanje in priznavanje smisla v drugem.

Komunikacija v partnerskih odnosih

V partnerskih odnosih je komunikacija pogosto preizkušnja, kjer se razkrivajo različna pričakovanja, strahovi in upanja. Logoterapija poudarja, da je partnerski odnos prostor, kjer se smisel ustvarja v dvoje. Konstruktivna komunikacija zahteva zavestno prizadevanje obeh partnerjev, da poslušata in slišita drug drugega. Ključno je, da si partnerja zastavljata vprašanja, kot so:

  • Kakšen smisel ima najin odnos za naju kot posameznika in kot celoto?
  • Kako lahko z besedami in dejanji podpirava drug drugega v iskanju tega smisla?

Namesto da se osredotočata na konflikte kot na nekaj negativnega, ju lahko razumeta kot priložnost za poglobitev odnosa in boljše razumevanje potreb in vrednot drug drugega. V tem procesu je izjemno pomembno, da partnerja uporabljata “jaz-sporočila”, ki ne obsojajo, temveč izražajo osebno izkušnjo (npr. “Počutim se zanemarjenega, ko se ne pogovarjava o pomembnih temah”).

Družinska komunikacija: prostor za rast

V družinskih odnosih je komunikacija pogosto še bolj zapletena, saj vključuje več generacij, različnih značajev in vrednot. Logoterapija nas uči, da ima vsaka družina svoj edinstven smisel, ki se izraža skozi njene dinamike, tradicije in skupne cilje. Komunikacija v družini mora biti prostor, kjer se posamezniki počutijo varne in sprejete, hkrati pa odgovorne za svoje vloge in odnose.

Starši imajo posebno nalogo, da z odprtim dialogom otrokom pomagajo odkrivati njihov smisel in jih podpirajo pri razvoju samostojnosti. To pomeni, da morajo znati ne le voditi, temveč tudi poslušati, se učiti iz otroških vprašanj ter priznati, da so tudi sami nepopolni. Ko otrok čuti, da so njegova čustva in misli pomembni, pridobi zaupanje vase in v druge.

Družbena komunikacija: gradnja skupnosti

Družbena komunikacija, bodisi na delovnem mestu, v šoli ali v širši skupnosti, je odraz spoštovanja do drugega kot bitja z lastno vrednostjo in smislom. Logoterapija nas poziva, da v komunikaciji s širšo družbo prepoznamo odgovornost. Besede, ki jih izgovorimo ali zapišemo, nosijo težo in posledice. Zato moramo paziti, da gradijo, ne rušijo.

Družbeno odgovorna komunikacija temelji na iskrenosti, spoštovanju in pripravljenosti na dialog. V časih, ko je svet razdeljen zaradi različnih prepričanj, logoterapevtski pristop k komunikaciji poudarja pomen mostov med ljudmi. To pomeni, da smo pripravljeni poslušati tiste, ki mislijo drugače, in iskati skupne točke, namesto da se osredotočamo na razlike.

Umetnost smiselne komunikacije

Komunikacija ni zgolj izmenjava besed, temveč prostor, kjer se ustvarja smisel. V partnerskih, družinskih in družbenih odnosih je naša odgovornost, da se trudimo za dialog, ki presega površinskost in vodi v razumevanje, sočutje in povezovanje. Logoterapija nas opominja, da vsaka interakcija nosi potencial za iskanje in ustvarjanje smisla – tako za nas kot za druge.

Naj bo naša komunikacija odraz naše notranje rasti in hkrati orodje, s katerim soustvarjamo svet, kjer se vsak posameznik počuti slišanega, razumljenega in sprejetega.

Kaj so vsiljive misli in kako jih obvladati?

Vsiljive misli so nezaželene, nenadzorovane misli, ki se pogosto...

TRAVMA: Pot k razumevanju, okrevanju in iskanju smisla skozi logoterapevtski pristop

TRAVMA: Pot k razumevanju, okrevanju in iskanju smisla skozi...

Kaj je odgovornost? Pogled skozi prizmo logoterapije

V sodobnem svetu pogosto razmišljamo o pravicah, manj pa...

Soočenje in podpora: Skupina za nov začetek – 28. 03. 2025 ob 18.00h

Soočenje z novo odkrito diagnozo lahko prinese številne izzive...